niedziela, 25 listopada 2012

wytrawny tort z wiśniami i kawą

1 i 1/3 szkl mąki
1/4 kostki masła
3 łyżki kakao
5 jajek
3 łyżeczki mielonej kawy
1 1/4 szkl cukru
pół szkl mąki ziemniaczanej
1 tabliczka gorzej czekolady
1 słoik wiśni z kompotu
3 łyżeczki żelatyny
2 szkl śmietany 30%
20 dag twarożku śmietankowego

Jajka ubić z 3/4 szkl cukru i stopionym masłem. Kawę zalać 4 łyżkami wrzątku, po kilku minutach przecedzić i dodać do jajek. Odłożyć 1 łyżkę mąki ziemniaczanej, a pozostałą wymieszać z mąką pszenna i kakao. Wsypać do utartych jajek i wymieszać mikserem. Ciasto piec od 30 min w 180 st C. Wystudzić i przeciąć na 3. Zagotować kompot i zagęścić pozostałą mąką ziemniaczaną. Gorące wyłożyć na czekoladowy placek i przykryć kolejnym. Śmietanę ubić z resztą cukru. Żelatynę rozpuścić. Do śmietany dodać twarożek i delikatnie wymieszać. Połowę rozsmarować na cieście i przykryć 3 plackiem. Stop czekoladę, wymieszać z resztą masy. Rozsmaruj na cieście i udekoruj np kandyzowanymi wiśniami.

czwartek, 22 listopada 2012

krupnik

To jedna z moich ulubionych zup. Jest dość czasochłonna - ok 1,5 godz

3 marchewki
1 duża pietruszka
4 ziemniaki
świńska nóżka lub ewentualnie golonka
kasza pęczak lub jęczmienna gruba/średnia
liść laurowy, ziele angielskie
sól, pieprz
koperek

Nóżkę wypłukać, wyszorować i wrzucić do wrzątku, gotować ok 30 min. Po tym czasie dodać liść laurowy, ziele angielskie, sól i wypłukaną kaszę ( na 3 l wody ok 3/4 szk kaszy). Następnie gdy całość się zagotuje dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, potem marchewkę i pietruszkę. Zmniejszyć ogień na minimum i gotować bez przykrycia ok 40 min. Na koniec posypać koperkiem.

zupa - krem pomidorowy

1 cebula
2 puszki pomidorów lub 4 duże pomidory
2 małe ziemniaki
bazylia
4 łyżki mleka
1 litr bulionu
sól, pieprz

Cebulę i ziemniaki pokroić w kostkę, podsmażyć razem dodać pomidory i bazylię. Dusić razem aż pomidory się rozpadną, a ziemniaki będą miękkie. Całość zmiksować blenderem. Dodać bulion, gotować ok 15 min doprawiając do smaku. Podawać np z ravioli..

zupy mleczne

Kiedyś tak bardzo popularne szczególnie na śniadania, a obecnie zapomniane. Szkoda, bo są bardzo smaczne, zdrowe i sycące. Ich przygotowanie nie zajmie więcej jak 15 min. Więc może nie na tygodniu, ale w jakąś sobotę warto się skusić.

Ryż na mleku

Pół szkl sypkiego, surowego ryżu wypłukać i zalać 3 szkl mleka. Dodać cukru do smaku i razem gotować często mieszając. Uwaga ryż potrafi się przypalić co zupełnie psuje smak zupy. W razie przypalenia, należy przestać mieszać i przelać szybko do drugiego garnka, zostawiając co przypalone na dnie. Zupkę można doprawić wanilią, najlepiej laską lub cynamonem. 

Gotując nawet ryż do obiadu zawsze dodaję 1/3 części mleka a 2/3 wody. Jest on wtedy bardziej delikatny. Oczywiście myślę tutaj o gotowaniu ryżu sypkiego, bo ryż w woreczkach niby taki sam, ale smakuje o wiele gorzej...Aby ryż do obiadu był sypki gotuje wcześniej wodę i na 1 szkl wypłukanego ryżu daję 2 szkl wrzątki, 1 szkl mleka i gotuję bez przykrycia mieszając widelcem.

Kluski lane na mleku 

To smaki mojego dzieciństwa. Mleko ( ok 3 szkl) należy wstawić na gotowanie, a w tym czasie zrobić ciasto na kluseczki. Należy wziąć 1 jajko, 3 łyżki wody, szczyptę soli i mąkę i całość wyrobić szybko łyżką na gęstość gęstej śmietany mniej więcej -  może być gęstsze. Ciasto nie powinno być jednolite. Taką papkę wlewamy małym strumieniem na gotujące się mleko i powoli mieszamy - delikatnie. Po wlaniu całości zamieszać i wyłączyć płomień. Całość dosłodzić. Gdy ciasto będzie zbyt rzadkie zamiast klusek będzie jednolita papka o takim samym smaku :)


Kasza na mleku 

Podobnie jak ryż możemy ugotować kaszę. Najczęściej robię gryczaną, może być też jaglana. 


zacierka

Mleko zagotować, a w między czasie wziąć mąkę i wbić do niej jedno jajko, całość rozrobić palcami tak aby powstało coś podobne do kruszonki. Wrzucić do gotującego się mleka. Gotować ok 15 min. Dosłodzić

kluski rwane

Z 1 jajka, wody i mąki wyrobić dość stałe ciasto - nieco rzadsze jak na chleb. Rwać male kawałki i wrzucać do gotującego się mleka, gotować ok 15 min, dosłodzić lub dosolić w zależności czy ma być na słodko czy na słono. 

poniedziałek, 5 listopada 2012

domowe peelingi



 Peeling cukrowy

1/2 szklanki cukru wymieszaj z łyżką miodu, 1/3 szklanki oliwy z oliwek i 3 łyżkami oliwki dla niemowląt. By wzmocnić aromat, możesz dodać posiekany, świeży rozmaryn. Po połączeniu składników mieszanina oleju i oliwki powinna przykrywać cukier mniej więcej centymetrową warstwą.

Fusy z kawy

to metoda na natychmiastowe orzeźwienie: fusy z zaparzonej i przestudzonej kawy wymieszaj z dwiema łyżkami oliwy tak, aby uzyskać mazistą konsystencję. Wmasuj preparat w skórę, a następnie spłucz wodą. Można dodać żelu do mycia, soku z aloesu, balsam do ciała, wit A+E

 Sól z oliwą

Potrzebujesz 2 łyżek soli (im kryształki mniejsze, tym lepiej, bo duże mogą podrażnić naskórek) oraz 3 łyżek oliwy. Składniki wymieszaj ze sobą. Uzyskaną papkę kolistym ruchem wcieraj w skórę.

Z orzechami

4 łyżki zmielonych orzechów wymieszaj z trzema łyżkami oliwy lub jogurtem i miodem. Wmasuj w skórę i spłucz..


Z płatków owsianych

2 łyżki płatków owsianych zmieszać z pół szklanki jogurtu naturalnego. Wmasować w skórę



 Peeling enzymatyczny 

Składniki: jeden mały owoc papaji

Przygotowanie: Wykrawamy miąższ z owocu, usuwamy pestki, kroimy na małe kawałki i rozdrabniamy w mikserze do uzyskania jednolitej papki.
Uzyskana w ten sposób masa wystarczy na kilka zabiegów pod warunkiem że będzie przechowywana w lodówce.
Do jednego zabiegu użyjemy nieco więcej niż pół łyżeczki od herbaty.

Maseczkę rozprowadzamy równomiernie na skórze twarzy i pozostawiamy na 10 do 20 minut zależnie od wrażliwości naszej skóry im skóra wrażliwsza tym krótszy czas działania maseczki.
Najlepiej zrobić próbę czy nie mamy uczulenia na papaję.

Maseczka sprawdza się jako peeling do twarzy i dekoltu.

Badania naukowe ujawniły że papaja jest jednym z najlepszych peelingów naturalnych. Papaja zawiera silny enzym papainę która rozpuszcza oleje i usuwa martwe komórki skóry.

maski do cery normalnej



Maseczka z truskawek
Bardzo prosta – wystarczy, że rozgnieciesz owoce na miazgę i taką masę nałożysz na twarz i szyję. Doskonale nawilża i odświeża, jednak niewskazana dla alergików.

Maseczka z dyni
Kawałek obranej dyni zetrzyj na tarce i startą masę nałóż na twarz, szyję i dekolt. Spłucz po 20 minutach. Maseczka świetna dla wrażliwej skóry, także spierzchniętej, ma właściwości kojące.


Maseczka z jabłka
Zetrzyj jabłko na tarce, zmieszaj z łyżką mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej, możesz dodać kilka kropli soku z cytryny. Rozprowadź na twarzy i szyi i zmyj po 15 minutach letnią wodą. Błyskawicznie poprawia wygląd skóry.



Dla cery naczynkowej:
1-2 łyżek siemienia lnianego i łyżki mięty. Mieszankę zalać jedną szklanką wrzątku. Po 20 min. przecedzić zioła i gęstą papkę nakładać na chore miejsca, które przykrywamy ciepłym (nie gorącym!) kompresem na ok.15 min

maseczka owocowa
Zmieszać sok (z cytryny, pomarańczy lub grejpfruta) z niewielką ilością oliwy z oliwek i pianą ubitą z jednego białka lub żółtka.


maska wygładzająco- oczyszczająca
Ok. 2 łyżki maki zmieszać z łyżeczką miodu i dodawać powoli (ciągle mieszając) cieple mleko, aż powstanie pasta. Nałożyć na twarz, po 15 min. zmyć letnia woda. 

maska oczyszczająco - nawilżająca
2 łyżki kwasnej smietany, łyżka miodu, płatki pszenne.
Smietanę i płynny miód dobrze zmieszać i dodać tyle płatków, aby powstała gęsta papka. Pozostawić na twarzy przez 20 minut, spłukać letnia woda. Działa oczyszczajaco, nawilżajaco i łagodzaco

Maseczka ściągająco – wzmacniająca białkiem kurzym:
 1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 kurzym białkiem. Dodaj 1 łyżkę pełnotłustego mleka. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyj letnią wodą po 30 minutach. Potem opłucz chłodną woda i nałóż krem odpowiedni dla Twojego rodzaju cery


Maseczka nawilżająco – wzmacniająca z żółtkiem i śmietaną
 3 łyżki miodu wymieszaj z 2 żółtkami. Dodaj 2 łyżki śmietany. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyj letnią wodą po 20 minutach.

maseczka odżywcza
Ugotowany w "mundurku" ziemniak obrać ze skórki, rozgnieść na miazgę, następnie do ziemniaka dodać ciepłe mleko oraz jedno żółtko  Dobrze wymieszać by powstała gęsta papka. Trzymać na twarzy od 10 do 15 minut.

Maseczka z awokado
1/2 dojrzałego owocu awokado, łyżka śmietany, łyżeczka miodu, łyżeczka kremu chłodzącego.
Avocado zetrzeć na puree. Zmieszać ze śmietana  płynnym miodem i kremem chłodzącym  tak aby otrzymać nadającą się do smarowania pastę. Nanieść na twarz i zostawić na 20 min., zmyć letnia woda.



Maseczka mleczno-migdałowa
20g sparzonych, wyłuskanych migdałów 125 ml pełnego mleka, kilka kropli eterycznego olejku różanego lub rozmarynowego.
Migdały przemielić bardzo drobno, połączyć z mlekiem i olejkiem eterycznym, nanieść na twarz i pozostawić na 20 minut. Spłukać letnia woda.



Maseczka winogronowa:
Maseczka likwiduje wszelkie oznaki zmęczenia, nadaje cerze ładny koloryt i blask. Ok. 8 winogron obrać ze skórki, usunąć pestki, rozgnieć widelcem na papkę. Nałożyć na twarz i po 20 min. zmyć letnią wodą.



Maseczka jabłkowa :
Starte jabłko wymieszać z jogurtem lub miodem. Po 20 min. okład nawilży suchą cerę, a tłustą rozjaśni. 



Maseczka z mango:
Rozgnieciony miąższ zmieszać z gęstą śmietaną, nałożyć na twarz i szyje, trzymać przez pół godziny. Taki zabieg bardzo skutecznie uelastycznia skórę twarzy i szyi oraz ma działanie nawilżające.





maseczki do cery suchej



Maseczka z miodu
• Rozgrzewamy twarz lub dekolt ręcznikiem ogrzanym gorącą wodą (ręcznik nie powinien parzyć jak również nie powinien nadmiernie zmoczyć skóry)
• Na tak przygotowaną skórę rozprowadzamy miód pszczeli. Maseczkę pozostawiamy na 15 do 30 minut.
• Zmywamy skórę ciepłą wodą a następnie zimną (dla zamknięcia porów skóry)
Zabieg należy powtórzyć codziennie przez 3 dni na następnie jeszcze 2 - 3 razy z tygodniową przerwą między zabiegami. Maseczka nadaje się do każdego rodzaju skóry jedynie osoby posiadające bardzo wrażliwą lub naczynkową cerę nie powinny stosować wstępnego rozgrzewania skóry.



Maseczka (kompres) na cienie pod oczami
• Małe waciki kosmetyczne nasączyć w świeżym soku z ogórka (ogórek powinien być gruntowy).
• Kompresiki nałożyć na skórę pod oczami pozostawić na ok. 15 minut.
• Przemyć twarz chłodną wodą


Maseczka anti-aging z glinki
A.
Do plastikowego naczynia wsypujemy:
3 łyżki stołowe glinki najlepiej zielonej (może być również czerwona)
1 łyżeczkę do herbaty miodu
1 łyżeczkę żelu z aloesa (jeżeli nie dysponujemy aloesem można dodać dokładnie zmiksowanego świeżego ogórka)
dokładnie mieszamy
B.
w drugim naczyniu łączymy:
1 łyżeczkę do herbaty gliceryny rośłinnej,
3 krople witaminy E,
oraz po 1 kropli: olejku z lawendy,
olejku grejfrutowego,
olejku z trawy cytrynowej lub geranium,
dokładnie mieszamy,
po wymieszaniu dodajemy powoli zawartośc naczynia B. do naczynia A.
mieszam do czasu uzyskania jednolitej masy.
Maseczkę nakładamy na twarz i szyję, pozostawiamy na ok. 20 minut, następnie zmywamy ciepłą wodą.
Uwaga: przed przygotowaniem maseczki należy sprawdzić czy nie mamy uczulenia na któryś ze składników maseczki. Zwłaszcza olejki wymagają sprawdzenia.


Maseczka z selera
Łyżkę startego na tarce selera zmieszaj z żółtkiem jajka. Można dodać pół łyżeczki miodu. Nałóż na twarz i szyję, pozostaw na 15 minut. Wskazana przede wszystkim dla skóry odwodnionej i ze skłonnością do przesuszania



MASECZKA Z TWAROGU I MIODU 
Dwie łyżeczki miodu należy lekko podgrzać i zmieszać z twarogiem (ok. 100 gramów). Po 20-30 minutach zmyć z twarzy ciepłą wodą. Pozostaw na 15 minut. Wskazana przede wszystkim dla skóry odwodnionej i ze skłonnością do przesuszania


Maseczka migdałowo-herbaciana:

2 łyżeczki olejku migdałowego zmieszać z 4 kroplami olejku herbacianego. Nałożyć na 10 min., zmyć 

Maseczka wzmacniająca z żółtkiem:
 Ubij mikserem lub zwykłą, domową trzepaczką 1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 kurzym jajkiem. Dodaj 1 łyżeczkę gliceryny i taką ilość mąki, która zapewni utworzenie konsystencji pasty. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż pastę na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 15 minutach. 


Maseczka nawilżająca z mlekiem lub śmietanką:
 2 łyżki miodu wymieszaj z 2 łyżkami mleka lub gęstej, kremowej śmietanki. Wymieszaj dokładnie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 20 minutach.

Maseczka wygładzająco – nawilżająca z jabłkiem: 
1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 utartym jabłkiem, wcześniej umytym i obranym ze skórki. Wymieszaj dokładnie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 20 minutach. 


Płynna maska odżywczo - oczyszczająca z maślanką:
 do ¼ l naturalnej maślanki dodaj 1 łyżkę płynnego miodu i dobrze rozmieszaj. Posmaruj płynem oczyszczoną skórę twarzy i szyi. Zmyj letnią wodą po 15 minutach.

Okład z miodu na spierzchnięte i popękane usta:
 rozsmaruj gesty miód na ustach i pozostaw do wyschnięcia. Taki okład chroni delikatna skórę warg i przyspiesza gojenie już istniejących podrażnień


Krem odżywczo – wygładzający i ujędrniający z oliwą z oliwek:
 do 100 g miodu dodaj 100 g oliwy z oliwek. Dokładnie wymieszaj. Krem stosuj codziennie na noc, na oczyszczoną wcześniej skórę twarzy


Żółtkowo-witaminowa:
Utrzeć żółtko, dodać kilka kropli witaminy A+B. Nałożyć na twarz i szyję na 15-20 minut. Zmyć letnią, najlepiej przegotowaną wodą. Działa odżywczo na cerę suchą i wrażliwą.


maska z awokado:
Rozgnieć widelcem miąższ jednego dojrzałego owocu i grubą warstwą nanieś papkę na oczyszczoną twarz. Po 10 minutach zmyj maseczkę ciepłą wodą. Bogate w cenne witaminy i oleje awokado doskonale działa na suchą, szorstką, zmęczoną cerę. Odżywia ją, wygładza i delikatnie natłuszcza.

maska z serka homogenizowanego
 2 łyżki serku homogenizowanego rozprowadzić kilkoma kroplami oliwy i połączyć z miazgą utartego jabłka. Zmyć letnią wodą po 15 minutach. 

Maseczka wygładzająca:
 1 łyżkę siemienia lnianego zagotować z 1 szklanką wody. Papkę po osiągnięciu przez nią temperatury ciała rozprowadzić na twarzy. Przykryć płatkami gazy. Trzymać 20 minut na twarzy po czym zmyć letnią wodą.


Maseczka twarogowo-bananowa
2 czubate łyżki twarogu, łyżka śmietany, mały banan,1 żółtko.
Wszystkie składniki utrzeć na masę  nanieść na twarz i szyję, pozostawić na pół godziny, a następnie spłukać letnia woda.



domowe maski do skóry tłustej i trądzikowej

W kosmetykach dostępnych w sklepie w większości jest miód, jogurt, owoce, warzywa i masa konserwantów, które wcale nie służą naszej skórze, często powoduje alergię i przez to pogorszenie stanu skory. Po co przepłacać skoro z produktów, które mamy w domu lub są dostępne za kilka złotych można sobie szybko zrobić domowe kosmetyki :)

Maseczka banana i avocado 
Składniki:
1 mały banan
1 małe awokado
2 łyżki stołowe naturalnego jogurtu
2 - 3 krople witaminy E

• Miksujemy razem banana i awokado do uzyskania jednolitej masy, dodajemy jogurt i witaminę E miksujemy ponownie do uzyskania jednolitego koloru.
• Maseczkę nakładamy na przemytą twarz i pozostawiamy na 10 do 25 minut (zależnie od wrażliwości naszej skóry).
• Zmywamy maseczke z twarzy i po osuszeniu skóry nakładamy krem nawilżający.


Maseczka z ogórka
• Ogórek cały ze skórką pokrojony w plasterki układamy na twarzy, pozostawiamy na 10 - 15 minut. Jeżeli zamierzamy maseczkę położyc na dekolcie ogórek możemy zetrzeć na tarce, uzyskamy silniejsze działanie maseczki (na twarzy plasterki sprawdzają się lepiej, maseczka nie spływa)
• Zmywamy maseczkę wodą.
Maseczka przeznaczona do skóry tłustej, ma działanie nawilżające i wybielające.



Maseczka z marchwi 
• Marchewkę ścieramy na drobnej tarce. Lekko odsączamy żeby sok nie ciekł lub do marchwi dodajemy trochę mąki żeby związać sok. Nakładamy na twarz i pozostawiamy na ok. 10 - 20 minut.
• Zmywamy maseczkę wodą.
Maseczka przeznaczona do skóry tłustej. Maseczka lekko barwi skórę dając efekt opalenizny. Nie należy używać tej maseczki zbyt często ponieważ silnie wysusza skórę.


 peeling z papai
Składniki: jeden mały owoc papai
Przygotowanie: Wykrawamy miąższ z owocu, usuwamy pestki, kroimy na małe kawałki i rozdrabniamy w mikserze do uzyskania jednolitej papki.
Uzyskana w ten sposób masa wystarczy na kilka zabiegów pod warunkiem że będzie przechowywana w lodówce.
Do jednego zabiegu użyjemy nieco więcej niż pół łyżeczki od herbaty.
Maseczkę rozprowadzamy równomiernie na skórze twarzy i pozostawiamy na 10 do 20 minut zależnie od wrażliwości naszej skóry im skóra wrażliwsza tym krótszy czas działania maseczki.
Najlepiej zrobić próbę czy nie mamy uczulenia na papaję.
Maseczka sprawdza się jako peeling do twarzy i dekoltu.
Badania naukowe ujawniły że papaja jest jednym z najlepszych peelingów naturalnych. Papaja zawiera silny enzym papainę która rozpuszcza oleje i usuwa martwe komórki skóry.


MASECZKA DROŻDŻOWA
Genialny sposób na wypryski. Drożdże (wystarczy ćwierć kostki dostępnej w każdym sklepie spożywczym) należy zmieszać z wodą lub z sokiem z cytryny. Gęstą masę nakładamy na twarz i czekamy aż skrzepnie. Dla osiągnięcia trwałych efektów maseczkę powinno się stosować 1 -2 razy w tygodniu.

Świetnie działa codzienne łykanie kawałka drożdży (wystarczy płaska łyżeczka). Nieprzyjemny posmak można zneutralizować, rozpuszczając je w kubku mleka lub kakao, ważne jednak, żeby napój nie był zbyt gorący.

MASECZKA Z MIODU, MĄKI I BIAŁKA
Z białko z jednego jajka należy ubić pianę. Mieszamy ją z łyżką miodu pszczelego i łyżką razowej mąki pszennej. Papkę nakładamy na pół godziny.

Żeby specyfiki lepiej działały, przed nałożeniem maseczki warto zrobić sobie kilkuminutową parówkę i przede wszystkim - dobrze oczyścić twarz, na przykład zrobić delikatny peeling. Wtedy składniki odżywcze łatwiej się wchłoną.

Maseczka z porzeczek:
2-3 kiście czerwonych i białych porzeczek, łyżeczka mąki ziemniaczanej. Rozgnieć porzeczki, odsączyć sok, zmieszać z mąką. Papkę nałożyć na twarz, zmyć po 20 min.
Zamyka rozszerzone pory przy tłustej cerze. Nie nadaje się dla cery naczynkowej.


Maseczka miodowo-jabłkowa:
1 łyżka płynnego miodu, jabłko.
Zetrzeć drobno jabłko i zmieszać z płynnym miodem. Przygotowaną masę nałożyć na twarz na 20 min., następnie spłukać letnią wodą.
Maseczka usuwa zanieczyszczenia skóry i wygładza cerę

Maseczka z ziemniaka – przeciw błyszczącej skórze:
Rozgnieciony, ugotowany ziemniak zmieszać z 2 łyżkami zimnego mleka i kilkoma kroplami soku z cytryny. Rozłożyć na twarz, po 10 min. zmyć.



 Maseczka z maki 
Ok. 2 łyżki maki zmieszać z łyżeczką miodu i dodawać powoli (ciągle mieszając) ciepłą herbatę rumiankowa, aż powstanie pasta. Nałożyć ja na twarz, po 15 min. zmyć letnia woda.
Maseczka wygładza i oczyszcza skore tłustą i mieszana.

Maseczka maślankowa:

1/2 szklanki maślanki, 1/2 szklanki mleka, 2 łyżki migdałowych otrębów, trochę świeżego soku z ogórków. Maślankę zmieszać z sokiem z ogórka i otrębami. Nałożyć na twarz, szyję i dekolt na pół godziny. Następnie dobrze spłukać


Maseczka z pomidorów 
Maseczka działa antybakteryjnie i rozjaśniając  1 dojrzały pomidor zmiksować z 2 łyżkami jogurtu. Nałożyć na twarz (oczy i usta pominąć). Po 10 min. zmyć ciepła woda.


Maseczka jogurtowa 

2 łyżki jogurtu naturalnego zmieszać z łyżeczką miodu i/lub kilkoma kroplami oliwy z oliwek, łyżeczką soku z cytryny i/lub łyżeczką herbaty rumiankowej. 20 min. trzymać na twarzy, zmyć dużą ilością cieplej wody


Maseczka malinowa:
Leczy zmiany trądzikowe, oczyszcza cerę z zaskórników i krost, zamyka pory, działa ściągająco. Ok. 10 malin rozgnieć na masę. Nałożyć na twarz i zmyć po 15 min. Przemyć twarz łagodnym tonikiem.

Maseczka z cebuli:
Dla cery trądzikowej doskonała jest maseczka z ugotowanej cebuli, roztartej na miazgę i wymieszanej z łyżką mąki ziemniaczanej. Maseczkę nałożyć na twarz na ok. 30-45 minut i zmyć herbata rumiankowa.

Maseczka oczyszczająca z płatkami owsianymi i żółtkiem: 
1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 żółtkiem. Dodaj 1 łyżeczkę mąki owsianej lub drobniutko zmielonych płatków owsianych. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nałóż papkę na oczyszczoną skórę twarzy. Zmyj letnią wodą po 20 minutach. Taką maseczkę możesz stosować nawet kilka razy dziennie. 



Peeling oczyszczający z dodatkiem cytryny i migdałów:
 1 łyżkę miodu wymieszaj z 1 łyżeczką soku ze świeżej cytryny. Dodaj 2 łyżeczki zmielonych migdałów. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i nakładając na oczyszczoną skórę twarzy wykonuj jej jednoczesny masaż, przez delikatne pocieranie przygotowaną papką. Po 10 minutowym masażu skóry, spłucz ją letnią wodą






oleje i tłuszcze

Oleje pochodzenia roślinnego w większości są płynne. Jeśli jest inaczej to znaczy, że je utwardzone, zawierają dużo tłuszczy trans, które są bardzo, bardzo niezdrowe. Stałe oleje roślinne to olej palmowy i kokosowy. Ten pierwszy to najtańszy olej produkcyjny używany do olejów, smarów i....frytur w gastronomiach....Smacznego...To bardzo nie dobry, niezdrowy tłuszcz i należy go unikać. Zupełnie odmienny jest tłuszcz kokosowy nazywany najzdrowszym tłuszczem Ziemi. Jest dobry do smażenia (rafinowany) a ten tłoczony na zimno jest świetny do sałatek, smarowania pieczywa, ale należy go używać jako kosmetyku do masażu ciała czy do nawilżania włosów.  Włosy i skórę głowy posmarować olejem pozostawić na 2 godz a najlepiej na noc, potem umyć włosy łagodnym szamponem.

Oliwa z oliwek jest owszem zdrowa, ale należy zwracać uwagę na jej skład, bo ta dobra oliwa to tylko z pierwszego tłoczenia extra virgin, przechowywana w ciemnej butelce.
Olej z lnu - to stary olej dawniej często używany w polskiej kuchni, ostatnio znowu wrócił do łask, jest tak zdrowy jak oliwa z oliwek a przy tym nasz - polski. Dlaczego mamy kupować oliwki zamiast naszego polskiego i dobrego lnu??

Olej rzepakowy jest bardzo dobrym olejem do smażenia, ale po użyciu należy go wylać i nigdy więcej nie stosować. Polecam kupić ekologiczny olej rzepakowy wytwarzany dawnymi metodami - na wiejskich targach. okazuje się, że ma on smak i to całkiem dobry :)

Tłuszcze zwierzęce czyli smalec, bo łój kaczy czy gęsi jest obecnie trudno dostępne...Nie należy do najzdrowszych , ale na pewno lepiej używać smalec jak margarynę.  Smalec jest też dobrym kosmetykiem na suche usta :)

A co z innymi olejami, które tak zalewają polski rynek - sezamowy, z pestek winogron, arachidowy....Te tłoczone na zimno nie są najgorsze jeśli chodzi o ilość kwasów nienasyconych, ale nie dorównują naszemu olejowi lnianemu.

skrzydełka w cieście musztardowym

60 dag skrzydełek z kurczaka
2 jajka
2 ząbki czosnku
2 łyżki maki ziemniaczanej
2 łyżki musztardy
sol, pieprz

Wszystkie składniki wymieszać aż powstanie gęste ciasto. Wrzucić do niego skrzydełka, odstawić na 2 godziny. Po tym czasie smażyć mięso na głębokim łuszczu.

francuskie ciasteczka z krewetkami

0,5 kg krewetek
2 paczki ciasta francuskiego
2 cebule
pół szkl wina białego wytrawnego
pół szkl śmietany
sól, pieprz
łyżka masła
łyżka posiekanej natki pietruszki


Cebulę drobno pokroić i zeszklić na maśle. Dodać krewetki chwilkę smażyć, podlać winem i śmietanę, odparować nadmiar płynu. Dodać przyprawy i odstawić do przestygnięcia. Zimnym farszem nadziewać ciasto francuskie. Piec ok 20 min w 180 st C.

jagodowy sernik na kruchym spodzie z ciastem francuskim

paczka gotowego ciasta francuskiego
kg sera białego tłustego
6 jajek
1,5 szkl cukru
1,5 szkl mrożonych jagód
2 łyzki mąki ziemniaczanej
2 budynie śmietankowe
ciasto kruche z podstawowego przepisu : 125 g masła, 3 żółtka, 1 szkl cukru pudru, 250 g mąki pszennej







Zagnieść ciasto kruche i schłodzić ok 1 godziny. Rozwałkować i ponownie włożyć do lodówki na 15 min. Nastawić piekarnik na 180 st C i włożyć kruche ciasto na 10 min.

W czasie gdy ciasto kruche się chłodzi zrobić masę serową : oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć na puszysta masę z cukrem ( 1 szkl) a następnie stopniowo dodawać ser. Gdy masa będzie gładka dodać budynie. Jagody wymieszać z pozostałym cukrem i mąką ziemniaczaną i dodać do masy serowej, delikatnie wymieszać. Całość wyłożyć na podpieczone kruche ciasto, a na wierzchu ułożyć rzędy ciasta francuskiego. Piec ok 40 min w 180 st C

Dlaczego należy podpiec kruche ciasto?? Aby było chrupiące i kruche i nie namiękło od sera.

zapiekana zupa cebulowa

80 dag cebuli
4 łyżki masła
1 l bulionu
250 ml wytrawnego białego wina
łyżeczka świeżego tymianku
2 ząbki czosnku
12 daj żółtego sera
sól, pieprz, gałka muszkatołowa
 opcjonalnie ciasto francuskie

W garnku rozgrzać masło i dodać cebulę i czosnek, smażyć na złoto. Dodać bulion i wino. Dopraw tymiankiem, sola, pieprzem i gałką. Zupę rozlać do kokilek.. Na wierzchu położyć gruby plaster sera lub jeśli używamy ciasta francuskiego najpierw płat ciasta a potem ser. Całość zapiec ok 15 min

Zupa serowa z krewetkami

2 ząbki czosnku
1 cebula
150 ml białego wytrawnego wina francuskiego
4 łyżki masła
3 szkl bulionu warzywnego
200 ml śmietany
15 dag krewetek
gałka muszkatołowa, sól, pieprz


Cebule i czosnek drobno posiekać i zeszklić na połowie masła. Dodać wino, śmietanę, starty ser i bulion. Gotować powoli na małym ogniu aż ser się rozpuści ciągle mieszając. Doprawić do smaku sola , pieprzem i gałką. Na pozostałej ilości masła usmażyć krewetki także doprawiając przyprawami. Zupę nalewać do kokilek dokładając po kilka krewetek.