poniedziałek, 5 listopada 2012

oleje i tłuszcze

Oleje pochodzenia roślinnego w większości są płynne. Jeśli jest inaczej to znaczy, że je utwardzone, zawierają dużo tłuszczy trans, które są bardzo, bardzo niezdrowe. Stałe oleje roślinne to olej palmowy i kokosowy. Ten pierwszy to najtańszy olej produkcyjny używany do olejów, smarów i....frytur w gastronomiach....Smacznego...To bardzo nie dobry, niezdrowy tłuszcz i należy go unikać. Zupełnie odmienny jest tłuszcz kokosowy nazywany najzdrowszym tłuszczem Ziemi. Jest dobry do smażenia (rafinowany) a ten tłoczony na zimno jest świetny do sałatek, smarowania pieczywa, ale należy go używać jako kosmetyku do masażu ciała czy do nawilżania włosów.  Włosy i skórę głowy posmarować olejem pozostawić na 2 godz a najlepiej na noc, potem umyć włosy łagodnym szamponem.

Oliwa z oliwek jest owszem zdrowa, ale należy zwracać uwagę na jej skład, bo ta dobra oliwa to tylko z pierwszego tłoczenia extra virgin, przechowywana w ciemnej butelce.
Olej z lnu - to stary olej dawniej często używany w polskiej kuchni, ostatnio znowu wrócił do łask, jest tak zdrowy jak oliwa z oliwek a przy tym nasz - polski. Dlaczego mamy kupować oliwki zamiast naszego polskiego i dobrego lnu??

Olej rzepakowy jest bardzo dobrym olejem do smażenia, ale po użyciu należy go wylać i nigdy więcej nie stosować. Polecam kupić ekologiczny olej rzepakowy wytwarzany dawnymi metodami - na wiejskich targach. okazuje się, że ma on smak i to całkiem dobry :)

Tłuszcze zwierzęce czyli smalec, bo łój kaczy czy gęsi jest obecnie trudno dostępne...Nie należy do najzdrowszych , ale na pewno lepiej używać smalec jak margarynę.  Smalec jest też dobrym kosmetykiem na suche usta :)

A co z innymi olejami, które tak zalewają polski rynek - sezamowy, z pestek winogron, arachidowy....Te tłoczone na zimno nie są najgorsze jeśli chodzi o ilość kwasów nienasyconych, ale nie dorównują naszemu olejowi lnianemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz