środa, 26 września 2012

kurczak po hawajsku


70 dag piersi z kurczaka (bez kości)
puszka ananasa
2 łyżki sosu sojowego
2 kiwi, obrane i pokrojone w plasterki
2 łyżeczki imbiru
1 duża cebula
1 czerwona papryka 

jogurt naturalny
szczypta pieprzu


Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć.  Dodać kurczaka i podsmażyć szybko na złoto. Zalewę z ananasa wylać na patelnię wraz z jogurtem. Dodać sos sojowy, pieprz, imbir i pokrojona w paski paprykę. Dusić razem do miękkości. Po zdjęciu z ognia dodać kiwi. podawać z ryżem. 

jagody w soku

Jagody najlepsze są świeże lub mrożone, ale gdy miejsca w zamrażarce brakuje znam inny sposób aby zachować ich leśny aromat. 

Umyte i przebrane jagody nałożyć do słoiczków do 3/4 wysokości, zasypać cukrem tak aby zostało ok 1 cm do wieczka. Wekować tradycyjnie w wodzie. W czasie gotowania cukier się rozpuści i powstanie sok. Takie jagody są idealne do musów jagodowych, koktajli, ciast, deserów i do jedzenia prosto ze słoika :D 

ptasie mleczko

Puszka mleka skondensowanego niesłodzonego
6 galaretek po 2 z jednego koloru lub tez żelatyna przewidziana na 3 litry wody i soki owocowe lub mrożone owoce

Mleko schłodzić i podzielić na 3 równe części.Galaretki po 2 rozrobić w pół litra wody. Można tez dodać do galaretki owoce wtedy trzeba zmniejszyć jeszcze ilość wody - hitem są jagody w soku. Pierwszą część mleka ubić na pianę i dodać tężejącą galaretkę partiami. Wylać na formę lub do pucharków. Poczekać aż skrzepnie i to samo zrobić z pozostałymi 2 częściami mleka i galaretkami. To jest deser który nigdy nie stoi u mnie więcej jak jeden dzień.

Szarlotka z różową pianką




• 1,5 kg jabłek (najlepiej szara reneta)
• cynamon
• 50 dkg mąki
• 25 dkg margaryny
• 5 żółtek
• 2 łyżki cukru
• cukier waniliowy
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• Piana: 5 białek
• 1 szklanka cukru
• 1 duży kisiel czerwony (90 g)
• 1 budyń śmietankowy
• 1/2 l mleka



 Przygotować ciasto: margarynę posiekać z mąką, dodać resztę składników, dobrze wymieszać.  2/3 ciasta włożyć do lodówki, resztę zamrozić. Po godzinie ciasto z lodówki można rozwałkować i ułożyć na blaszce. Jabłka przekroić na połówki, obrać ze skórki, wydrążyć gniazda nasienne. Ułożyć je na cieście, posypać cynamonem i cukrem. Budyń ugotować według przepisu na opakowaniu, ugotowany i gorący wylać na jabłka. Białka ubić na sztywno, wsypać cukier, ubijać razem, a na końcu wymieszać z kisielem. Pianę wylać na jabłka, posypać pozostałą 1/3 ciasta startą na tartce. Piec ok. 1 godz. w temperaturze 190-200 stopni C.

poniedziałek, 24 września 2012

suflet serowy


3 łyżki masła,
3 łyżki mąki,
1 szkl. mleka,
10 dag grubo startego sera (najlepiej gruyere),
3 łyżki świeżo i drobno startego parmezanu,
4 jajka,
szczypta gałki muszkatołowej,
trochę pieprzu cayenne,
szczypta soli,
masło do posmarowania formy.


Na początku robimy sos beszamelowy. W dużym rondelku topimy masło i mieszamy je z mąką, tak by się zrumieniło i lekko spieniło. Uwaga, masło łatwo się przypala. Trzeba robić to na małym ogniu.

W drugim garnuszku (lub w mikrofalówce) podgrzewamy, ale nie gotujemy, mleko. Kiedy masło zaczyna bulgotać wlewamy do niego ciepłe, ogrzane mleko
 i mieszamy, najlepiej trzepaczką. Po chwili zdejmujemy z palnika i ubijamy trzepaczką, by sos był gęsty i kremowy. Do gęstego sosu wsypujemy sery: gruyere i parmezan. Mieszamy trzepaczką tak długo, aż sery lekko się roztopią pod wpływem ciepła i odstawiamy na chwilę, by całość przestygła.

W tym czasie 
możemy rozdzielić jajka – osobno białka, osobno żółtka. Białka ubijamy na pianę ze szczyptą soli. Piana nie może być jednak za sucha, może być nieco wilgotna, cięższa. Wkładamy pianę do lodówki. Żółtka dodajemy do masy serowej. To ważne, by nie dodawać wszystkich na raz, tylko po jednym i za każdym razem dokładnie mieszać. Gdy dodamy wszystkie jajka, doprawiamy solą, pieprzem i gałką. Wyjmujemy z lodówki pianę i łączymy ją z masą serową. Teraz gotową masę przelewamy do formy na suflet i pieczemy 20 minut w 200 st. C.
Jeśli chodzi o podanie to można to zrobić na 2 sposoby. Pierwszy to podać od razu po wyjęciu z piekarnika nie wyjmując z formy. W tym przypadku suflet będzie lekki jak piórko i delikatny. Drugi sposób to poczekanie aż suflet lekko przestygnie, wyjęcie z foremek i powtórnie zapieczenie. Mamy wtedy tak zwany suflet podwójnie zapiekany, w środku jest lekki i puszysty, a z wierzchu chrupiący. 

Taki suflet można podać jako samodzielne danie, lub jako dodatek do obiadu. U mnie w domu po degustacji powiedzieli "niebo w gębie"

niedziela, 23 września 2012

Tuńczyk w sosie malinowym

Zasadniczo do tego sosu nadaje się każda ryba. Dzisiaj usmażyłam rybę na suchej patelni, ale można też ugotować ją na parze. 


Tuńczyka ( miałam akurat polędwicę, ale może być każda inna część) pokroić na 1,5 cm grubości steki, osuszyć na papierze. Usmażyć bez tłuszczu, po 2-3 min z każdej strony. Dłuższe smażenie tuńczyka spowoduje, że stanie się on suchy i wiórowaty. Pod koniec smażenia posypać solą i pieprzem. 

sos malinowy:
2 szklanki malin (mogą być mrożone tylko w mniejszej ilości) 
cukier
sól
pieprz 
ocet balsamiczny

Maliny poddusić aby puściły sok, dodać cukru i ok 1 łyżki octu, sól i pieprz do smaku. Odparować nadmiar wody. Sos powinien być winno- kwaśno - słony. Trzeba zrównoważyć to wszystko solą, cukrem i octem aby gęby nie krzywiło :) 

Przygotowanym sosem polać rybkę na talerzu. Gorąco polecam :D

poniedziałek, 17 września 2012

ciasto bananowe

przepis na duża prostokątna formę

Upiec biszkopt z 4 jajek

4 banany
400 ml jogurtu naturalnego
4 galaretki cytrynowe

galaretki rozrobić w 3 szkl wody. Banany wrzucić do blendera i zmielić. Wymieszać z gęstniejącymi galaretkami i jogurtem mikserem na małych obrotach. Wylać na biszkopt i schłodzić. Jako spód mogą tez posłużyć małe okrągłe biszkopty z paczki.

Cebulowe Muffiny z Serem, Boczkiem i Szynką




2 ½ szklanki mąki
½ kostki masła
2 całe jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka mleka
duża szczypta soli
2 duże lub 3 średnie cebule
15 dag żółtego sera
5 dag szynki
5dag boczku
2 łyżki czubricy
szczypta ostrej papryki
odrobina soli
łyżka oliwy

masło do wysmarowania formy




sposób przygotowania

Piekarnik nagrzać do 200 st C. W tym czasie w misce wymieszać mąkę z proszkiem do pieczenia i solą. Żółty ser i szynkę pokroić w małą kostkę. Cebulę pokroić w dość grubą kostkę, zeszklić na oliwie i doprawić Vegetą. Boczek pokroić w drobną kostkę i zrumienić na patelni. Ser, szynkę, cebulę i boczek dodać do pozostałych składników. Jajka roztrzepać z mlekiem. Masło roztopić w rondelku, lekko wystudzić, a następnie dodać do mleka i dokładnie wymieszać. Płyny połączyć z mąką, i dosyć dokładnie wymieszać (ciasto nie musi być gładkie).
Formę wysmarować masłem, ciasto nałożyć do poszczególnych otworów. Na wierzchu posypać czubricą. Piec przez około 20 - 25 min.

Panna cotta


250ml śmietany kremówki
50g cukru
laska wanilii
2 łyżeczki żelatyny
woda

200 g truskawek
10 ml soku żurawinowego
50 g cukru
łyżeczka cukru waniliowego
szczypta pieprzu

Śmietanę wlać do rondelka, dodać cukier, wanilię. Doprowadzić do wrzenia, ale nie gotować. W międzyczasie rozpuścić żelatynę w łyżce gorącej wody, dodać do śmietany, mieszać do całkowitego rozpuszczenia. Ostudzić.
Wlać do małych szklanek lub kokilek, włożyć do lodówki. Schładzać ok. 4 godzin. Przed podaniem włożyć szklanki na sekundę, dwie do wrzątku, wyłożyć deser na talerz.
Truskawki zmiksować z sokiem. Dodać cukier, cukier waniliowy i pieprz. Schłodzić, polać deser bezpośrednio przed podaniem.

niedziela, 16 września 2012

zupa meksykańska


 z mięsa zrobiłam kulki i wrzuciłam do gotującej się zupy
- 0,5 kg mięsa mielonego (ja używam mięsa z indyka)
- 2-3 duże cebule
- 4-6 ząbków czosnku (jak kto lubi  ja lubię dużo)
- 1 papryka czerwona (można dodać również zieloną)
- 1 puszka kukurydzy
- 1-2 puszki fasoli białej
- 1-2 puszki fasoli czerwonej
- 1-2 puszki pomidorów bez skórek lub przecier pomidorowy (ja używam domowego)
- przyprawy (sól, pieprz, papryka chili [może być w całości], papryka słodka, bazylia, oregano)



Przygotowanie:

Zawartość puszek wraz z tzw. wodą wlać do dość niedużego garnka. Następnie dolać do garnka wodę tak aby całość była rzadka. Przyprawić łyżeczką soli oraz pieprzu i gotować na wolnym ogniu.  Międzyczasie podsmażyć mięso mielone doprawione solą, pieprzem, papryką chili, papryką słodką, bazylią i oregano. Po chwili dodać pokrojoną w kostkę cebule a po kilku minutach pokrojoną w kostkę paprykę. Całość podsmażać do momentu gdy cebula wraz z papryką będą miękkie. Następnie całość dodać do garnka i wcisnąć jednocześnie 4-6 ząbków czosnku.  Doprawić solą, pieprzem,chili, papryką słodką, bazylia. Dolać wody tak aby całość była rzadką zupką i zagotować. Po zagotowaniu podać w miseczkach wraz z …  Smacznego!

grochówka



1.5 l wywaru z kości i warzyw,
25 dag grochu,
30 dag ziemniaków,
20 dag kiełbasy,
10 dag boczku wędzonego,
8 dag cebuli,
2 dag mąki,
sól, pieprz, liść laurowy, kilka ziarenek ziela angielskiego
1 łyżeczka majeranku (można więcej)
3 łyżki koncentratu pomidorowego

2 łyżki ostrej musztardy

Groch przebrać, opłukać, zalać woda na noc. Rano odlać wodę i zalać wywarem i ugotować. Ziemniaki umyć, obrać, opłukać, pokroić w kostkę. Groch gotuje się różnie od 30 min do 2 godzin, moczenie znacznie skraca czas gotowania. Dodać je do grochu pod koniec gotowania wraz z liściem laurowym i zielem angielskim. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę. Boczek pokroić w kostkę, stopić, dodać cebulę, zeszklić i wymieszać z mąką. Lekko zrumienić. Połączyć z zupą. Dodać kiełbasą pokrojoną w półplasterki i majeranek. Dodać musztardę i pomidory. Gotować 2 minuty i doprawić do smaku solą pieprzem. Najlepsza jest na drugi dzień. 

forszmak


200 g ogórków kiszonych
700 g schabu wędzonego
200 g boczku wędzonego
200 g kiełbasy
30 g koncentratu pomidorowego
3 łyżki śmietany gęstej
mąka
Rosół drobiowy
pieprz, papryka, sól

















Schab kroimy w paseczki o wymiarze frytki. Podobnie boczek i kiełbasę. Kiełbasę można pokroić w drobną kostkę. Na rozgrzaną patelnię wrzucamy boczek i kiełbasę, potem schab pod koniec pokrojoną w pióro cebulę. W dużym garnku jednocześnie zagotujemy rosół. Podsmażony boczek, schab i kiełbasę, wrzucamy do rosołu, dolewamy 1/2 litra wody, przyprawiając pieprzem, solą koncentratem pomidorowym, dodajemy ogórki kiszone pokrojone również w paski. Całość po zagotowaniu zagęszczamy zasmażką z mąki i masła, śmietaną i podajemy. Na koniec smakujemy i możemy jeszcze doprawić. Podajemy z białym pieczywem albo jako drugie danie z ryżem lub kaszą np. jaglaną. SMACZNEGO!
:
 
  

piątek, 14 września 2012

tarta z ratatouille

ciasto idealnie kruche:

250 g mąki pszennej
125 g masła
2 żółtka
sól

Masło dodać do mąki i drobno posiekać nożem nie dotykając go. Dodać sól i żółtka i szybko zagnieść. Zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na kilka godzin. Wyjąć ciasto rozwałkować między warstwami folii spożywczej i wyłożyć do formy. Całość ponownie do lodówki na kilka minut. Nagrzać piekarnik do180 st C, wyjąć formę z lodówki, ciasto przykryć papierem do pieczenia i wysypać grochem. Piec 15 min.Wysypać groch, nałożyć farsz i zapiec jeszcze 20 min.


Farsz:

cebula
cukinia lub patison
papryka
pomidory
bazylia
przyprawy

Wszystkie warzywa pokroić w kostkę, wrzucić na patelnie wszystko poza pomidorami, podsmażyć kilka minut, dodać  pomidory i przyprawy, odparować nadmiar wody.
dodatkowo żółty ser

czwartek, 13 września 2012

sajgonki

Składniki:

- papier ryżowy
- mięso mielone
- kapusta pekińska
- marchew
- pietruszka
- seler
- cebula
- imbir
- czosnek
- szczypior
- sos sojowy lub rybny
- suszone grzyby mun
- makaron sojowy

Przygotowanie:


Przygotowujemy duży garnek na farsz. Na patelni na odrobinie oleju podsmażamy mielone mięso z czosnkiem. Podsmażone dajemy do garnka. Na patelni podsmażamy pokrojone w drobne pałeczki lub starte na tarce marchew i pietruszkę. Jak trochę zmiękną dodajemy je do garnka. Dodajemy dwie łyżki sosu sojowego i na małym ogniu zaczynamy dusić. Do garnka dodajemy starty na miałko imbir. Cebule, seler i kapustę  także należy zetrzeć na tartce. Grzyby mun moczymy w wodzie, podgotowujemy i szatkujemy na drobne paseczki. Makaron sojowy zalewamy wrzątkiem i po nasiąknięciu drobno kroimy na góra centymetrowej długości fragmenty. Całość dusimy w garnku dodając w miarę potrzeby sos sojowy. Gotowy farsz powinien trochę wystygnąć zanim zabierzemy się za składanie sajgonek. Do smaku dodajemy soli, pieprzu.

Do krojenia wszystkich składników świetnie nadaję sie szatkowniczka do maszynki elektrycznej. Wtedy krojenie wszystkiego zajmuje 5 min.



Do składania przygotowujemy sobie miskę z letnią wodą. Każdy płat papieru ryżowego zwilżamy wodą i kładziemy na desce do krojenia. Po około 1/2 minuty powinien zrobić się elastyczny i możemy zacząć składać.

Łyżkę farszu kładziemy na rozłożonym papierze i zawijamy jak paszteciki z naleśników. Gotowe obsmażyć w głębokim oleju.








schab w sosie z sera pleśniowego




Składniki


schab bez kości 0,5 kg
śmietana 18 % 200 ml
Mąka pszenna 1 łyżka
ser pleśniowy "lazur niebieski", 100g
sól, pieprz




schab kroimy na plastry posypujemy solą, pieprzem obsmażamy na rozgrzanym oleju a następnie podlewamy wodą i dusimy do uzyskania kruchości(ok.30-40min) w małej ilości wody z dodatkiem liścia laurowego i ziela angielskiego.W niewielkim garnku rozgrzewamy ok.5 łyżek wody na którą sypiemy mąkę i mieszamy.Gdy z połączenia wody z mąką powstanie zasmażka dolewamy śmietanę ciągle mieszając dodajemy pokruszony ser pleśniowy i czekamy aż sie rozpuści. Dodać sos do schabu i wymieszać razem. 

skrzydełka w miodzie



1 kg skrzydełek z kurczaczka
5 łyżek keczupu ( najlepiej domowego )
2 łyżki majeranku
1,5 łyżki miodu
1,5 łyżki sosu sojowego
pieprz



skrzydełka zamarynować w pozostałych składnikach min 2 godziny, a następnie upiec w piekarniku lub też udusić w rondlu.

faszerowane bakłażany

3 bakłażany
0,5 kg piersi z kurczaka
1 cebula
0,5 szkl ryżu - ugotować na wodzie
1 papryka
przyprawy

bakłażany przeciąć wzdłuż na pół, miąższ wydrążyć zostawiając ok 1 cm od skórki. Otrzymane miseczki skropić cytryna i zapiec 15 min w piekarniku w 180 st C. Cebulę skroić i zeszklić, dodać kawałki mięsa, smażyć razem. Dodać paprykę i miąższ z bakłażana, doprawić solą, pieprzem, ziołami. Wymieszać z ryżem, przestudzić. Farszem napełniać zapieczone bakłażany. Zapiec razem 30 min 

tort pawłowej

To jedno z tych ciast które znika w 5 minut :)
wersja zimowa czyli kiwi i brzoskwinie z puszki

ciasto:
5 białek, 1,5 szkl cukru, łyżka mąki ziemniaczanej

Białka ubić z cukrem, dodać mąkę i delikatnie wymieszać. Uzyskaną masę wywalić na papier do pieczenia, formując koło. Piec najpierw 10 min w 180 st C a potem ok 1,5 godz w 100 st C

Jak ciasto wystygnie ubić pół litra śmietany 30% i wyłożyć na ciasto. Na wierzchu ułożyć jakieś kwaśne owoce - najlepiej truskawki :)

Niebo w gębie.



domowe bezy

Podczas gotowania zbiera się sporo zbędnych białek z jajek. Zbieram te białka i mrożę. Gdy uzbiera się już większa ilość biorę się za domowe beziki. ubijam 5 białek z 1,5 szkl cukru, jak cały cukier się rozpuści dodaję łyżkę mąki ziemniaczanej. A potem to już tylko szpryca i inwencja własna :) Dla wzbogacenia smaku można dodać kawy sypanej, skórki z cytryny, ziarenka wanilii....A potem już tylko pieczenie....Najpierw na 10 min na 180 st C, a potem suszenie przez ok godzinę w 100 st C.

pierogi - farsze

Zgodnie z obietnicą wstawiam przepisy na pierogi

Ruskie:

 2 kg ugotowanych ziemniaków odparowanych, 2 kg twarogu, 80 dag boczku wędzonego, 3 duże cebule, pieprz, sól

Boczek pokroić w kostkę i stopić, tłuszcz odlać, dołożyć pokrojoną cebulę i zeszklić. Zmielić na maszynce do mienienia na dużych oczkach wraz z ziemniakami i serem. Doprawić. 

słodkie z twarogu:

1 kg twarogu, 1 szkl ryżu, świeża mięta, cukier.

Ryż ugotować z 1 szkl wody i 1 szkl mleka wraz z łyżeczką masła. Przestudzić. Wymieszać z twarogiem, miętę pokroić i dodać do farszu. Dosłodzić

  
meksykańskie:

0,5 kg mięsa mielonego, 1 duża cebula, 1 papryka czerwona, 2 duże pomidory, puszka kukurydzy, przyprawy

Cebulę pokroić i zeszklić, dodać mięso, smażyć. Dodać pokrojoną paprykę i obrane ze skóry pomidory. Odparować nadmiar wody. Doprawić solą, chili, papryką słodką, oregano, bazylią. Na koniec dodac kukurydzę. 

serniczkowe:

0,5 kg twarogu, 2 żółtka, cukier, cukier waniliowy, rodzynki, 2 łyżki kaszy manny 

Wszystkie składniki wymieszać mikserem, na koniec dodać rodzynki. 

z gruszką i serem pleśniowym:

2 małe twarde gruszki, 5 dag  sera pleśniowego z niebieską pleśnią ( ja użyłam Rokpol), serek ricotta.

Gruszki obrać i zetrzeć na tartce, odcisnąć. Ser pleśniowy też zetrzeć na tartce, wymieszać z gruszką i serkiem ricotta. Doprawić solą.  

Z avocado:

1 miękkie avocado, 15 dag twarogu, sól, pieprz, sok z limonki

avocado rozgnieść widelcem, wymieszać z pokruszonym twarogiem, doprawić sokiem i przyprawami. 

szpinakowe:

paczka szpinaku - całe liście, 200 g sera feta ( najlepiej oryginalnej greckiej fety, bo te ogólnodostępne kanapkowe nic wspólnego z fetą nie mają ), pieprz, mała cebulka, 3 ząbki czosnku

Cebulkę zeszklić, dodać grubo posiekane liście szpinaku, czosnek przecisnąć przez praskę. Dodać fetę, mieszać aż się rozpuści i odparuje się nadmiar wody. Doprawić pieprzem

owocowe:

to po prostu owoce bez pestek obtoczone w cukrze


A ciasto:

To po prostu mąka, olej ( ok 3 łyżek na 1 kg mąki), sól i ciepła woda. 


farsze od lewej u góry: meksykański, szpinakowy,
od lewej na dole: z gruszką, z avocado









wtorek, 11 września 2012

ciasteczka owsiane

2 1/4 szkl płatków owsianych
 1/2 szkl cukru
3 szkl mąki pszennej
szczypta soli
1 1/3 kostki masła
zapach waniliowy
1 jajko
1/2 szkl grubo startej czekolady
rodzynki
łyżeczka proszku do pieczenia

Masło utrzeć z cukrem na puszysta masę, dodać jajko, mąkę i proszek do pieczenia. Wszystkie pozostałe składniki wymieszać i formować ciasteczka, piec 5-8 min w 190 st C. 

Zamiast płatków:

1.dynia i słoniecznik - 2 3/4 szkl
2. orzechy włoskie i laskowe, migdały - 2 3/4 szkl
3. 10 suszonych moreli i śliwek + 5 łyżek sezamu





przepis można dowolnie modyfikować, dodając różne bakalie, orzechy itp...Ważne tylko aby masa miała podobna gęstość. Zrobić raz z tego przepisu, a potem kombinować. Ja zawsze dodaje duuuużo różnych bakalii. 

ananasowiec

Upiec biszkopt z 4 jaj w tortownicy

puszka ananasa
1 galaretka ananasowa
1 budyń śmietankowy
1 kostka masła

Z puszki odlać sok, a ananasa pokroić na kawałki. Sok dopełnić wodą do pół litra, odlać 1/3 szkl, a resztę zagotować. Wsypać galaretkę i gotować. Budyń rozrobić w 1/3 szkl soku, dodać do gotującej się masy, mieszać. Wyłączyć ogień, włożyć masło i mieszać aż się rozpuści.Dodać ananasy. Gorącą masę wyłożyć na biszkopt. Schłodzić. 

Kulebiaczki

To takie drożdżowe pierogi z kapustą i grzybami. Są dobre na zimno i na ciepło. Idealne do czerwonego barszczu

Farsz:
0,5 kg kapusty kiszonej
mała głowa kapusty białej
20 dag pieczarek lub suszonych grzybów
3 cebule

Kapustę białą poszatkować, ugotować razem z kwaszoną i przepuścić obie przez maszynkę o grubych oczkach. Starannie odcisnąć. Cebulę i pieczarki podsmażyć i dodać do kapusty. Doprawić solą i pieprzem. 

Ciasto:

3,5 szkl mąki
1 margaryna
2 całe jajka
3 żółtka
5 dag drożdży
2 łyżki cukru
2 łyżki śmietany

Z drożdży,  cukru i śmietany zrobić zaczyn i poczekać aż wyrośnie. Dodać pozostałe składniki. Nie czekać aż ciasto wyrośnie. Kroić na małe kawałki i wałkować je na okrągłe placuszki. Nadziewać farszem i formować owalne pierożki. Smarować białkiem i posypać kminkiem. 

Piec w temp 180 st C ok pół godziny.  





ciasto marchewkowe z rodzynkami


2 szklanki mąki pszennej
1/2 szkl oleju
2 łyżeczki cynamonu
1 mały proszek do pieczenia
4 jajka
2 szkl cukry
2 szkl startej na tartce i odciśniętej marchewki
rodzynki - ilość zależy od upodobań, ja lubię dużo :)

jajka zmiksować z cukrem, dodać pozostałe składniki poza marchewką i rodzynkami. Na koniec dodać marchewkę i rodzynki, wymieszać. Piec w 180 st C ok 40 min

owoce w kremie hiszpańskim

To wyjątkowo kaloryczny deser, ale jest pyszny i nie sposób się mu oprzeć.

20 dag masła
2 łyżki mąki pszennej
1 i 1/2 szkl mleka
6 żółtek
0,5 szkl cukru
1 cukier waniliowy

Z mąki i polowy masła zrobić białą zasmażkę, wlać zimne mleko, zagotować stale mieszając. Masa powinna być gładka, jeśli nie jest należy ją zmiksować. Odstawić do przestygnięcia. Następnie miksować dodając na przemian resztę masła, żółtka i cukier. Przekładać do pucharków z kwaśnymi owocami. Jeść od razu. Nie przechowywać :)

domowy koncentrat i ketchup

Mając już dostęp do zdrowych pomidorów trzeba koniecznie zachować to warzywo na zimę. W większości przepisów autorzy każą zdejmować skórkę. Zupełnie tego nie rozumiem, bo przecież jest w niej dużo cennych składników. Ja moje przeciery robię w następujący sposób : pomidory moje, wykrajam zielone szypułki i kroję niedbale na połówki i ćwiartki. Całość wrzucam na wielką patelnię, ale nada się też garnek z grubym dnem. Pomidory trzeba smażyć ok godziny, muszą się rozlecieć i odparować nadmiar wody. Dodaję sól, pieprz i cukier do smaku. Na koniec wszystko traktuję blenderem - po skórkach i pestkach nie ma śladu :)

To jest przepis podstawowy. W okresie kiedyś dojrzewają pomidory mam też nadmiar bazylii w ogrodzie, więc dodaję ją przed miksowaniem wraz z kilkoma ząbkami czosnku. Zupa pomidorowa z takim pomidorowo- bazyliowym przecierem jest cudowna :) 

Fajną sprawą jest też dodanie papryki do pomidorów, trzeba je razem smażyć. Taki przecież jest super do gulaszu. 

Jeśli ktoś lubi ostre smaki można pokusić się o dodanie papryczki chili

A teraz ketchup. Właściwie taki przecier z bazylią i czosnkiem jest już gotowym sosem, ale można go mocniej odparować aby był gęściejszy i dodać ulubione przyprawy. 

W tym roku wiele sadzonek pomidorów okazało się pomidorkiem koktajlowym, urosły nawet takie kolorowe zielono - brązowe. Postanowiłam wpakować je do słoika w całości i zalać rzadkim przecierem. Tutaj pomidory w garnku dostały przykrywkę i większą temperaturę aby szybciej się rozleciały. Przed miksowaniem sól, pieprz i cukier . 

Wszystko oczywiście po nałożeniu w słoiki pasteryzujemy, przeciery można w piekarniku, ale pomidorki koktajlowe już tradycyjnym sposobem.     
przecier pomidorowy z papryką





borówka czerwona do mięsa

W tym roku jest prawdziwy urodzaj na czerwona borówkę. Postanowiłam więc zrobić dżemik taki taki można kupić w sklepie do mięs. 


Borówkę trzeba przebrać, wypłukać i wrzucić do garnka, podlać lekko wodą. Gdy się zagotują zmniejszyć płomień gazu, dosypać cukru - ile?? Owoce mają być do mięsa więc całość musi być dość kwaśna, ale każdy ma swój własny smak, więc nie powiem ile cukru na kg owoców :) Smażyć ok 15 min nie dłużej. Całość zagęścić mąką ziemniaczaną, u mnie na 2 kg owoców wystarczyła łyżka mąki. Gorące nakładać do słoików i pasteryzować w piekarniku. 
po dodaniu cukru

stygnące słoiczki

robimy soki na zimę

Planując robić soki należy zaopatrzyć się w sokownik. W okresie przetworowym są dostępne w marketach. Wato zainwestować  bo będzie to sprzęt na lata. 

Jakie owoce się nadają?? Truskawki, maliny, porzeczki, aronia, wiśnia, winogron...

wypłukane owoce trzeba włożyć do sitka, nalać wody pod spód. zatkać wężyć, podstawić pod niego wiaderko, wsypać cukier i czekać aż w wężu pojawi się sok. Wtedy otworzyć i poczekać, aż sok się zleje i ponownie zamknąć wąż. Po jakimś czasie można potraktować owoce tłuczkiem. Sok należy mieszać aby cukier się rozpuszczał. Dodawać cukru do smaku, sok ma być dobrze słodki, bo przecież będzie rozrabiany z wodą.   Należy pilnować aby w zbiorniku pod owocami była cały czas woda. 

W przypadku aronii należy do soku dodawać skórkę z pomarańczy i sok z pomarańczy. 1 pomarańcza na 1 kg aronii. Dzięki temu zabiegowi aronia traci cierpkość...


Soki należy pasteryzować.
truskawka
malina, wiśnia, aronia

owoce w syropie


syrop
1 kg cukru na 1 litr wody, zagotować razem. Można dodać sok z cytryny, skórkę z cytryny, laskę wanilii. 

Owoce należy obrać ze skóry, wydrążyć, powkładać do słoików, zalać gorącym płynem i pasteryzować 15 min.  
Świetnie nadają się tu brzoskwinie, jednak pojawia się problem...źle się obieraja, nie odchodza od pestki, albo w czasie pasteryzacji robi się z nich ciapa.....Wypróbowałam wiele odmian, zarówno polskich jak i zagranicznych i uważam, że jedyną słuszną odmianą świetnie nadającą się do słoików jest odmiana glory. 
brzoskwinie w syropie
Bardzo dobre są też gruszki z takiej zalewy, a także lang-rody.  




gruszki w occie

1 kg gruszek
4 goździki
0,2 szkl octu
0,5 szkl wody
0,3 szkl cukru

Gruszki obrać, przekroić na pół, wydrążyć gniazda nasienne, powkładać do słoików. Pozostałe składniki zagotować i gorącym płynem zalewać słoiki. Pasteryzować tradycyjnie w garnku z wodą 15 min od zagotowania. To jest przepis na 2 słoiki.   


poniedziałek, 10 września 2012

wariacje z cukinią

Pasztet z cukinii

3 szkl cukinii startej na tartce i odciśniętej
2 szkl bułki tartej
20 startego żółtego sera
1/4 szkl oleju
cebula 1 szt drobno pokrojona
2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
1 łyżka natki z pietruszki
20 dag pieczarek pokrojone na półplasterki
majeranek
sól, pieprz
3 jajka

Żółtka oddzielić od białek. Wymieszać pozostałe składniki z żółtkami, białka ubić na pianę i delikatnie wymieszać z masą. Doprawić do smaku. Piec 1 godz w 180 st C

Ciężko uwierzyć jedząc ten pasztet, że nie zawiera mięsa :)

Pizza z cukinią

ciasto:

2 szkl mąki pszennej
2 dag drożdży
łyżeczka soli
1/4 łyżeczki cukru
3 łyżki oleju
3/4 szkl wody gazowanej

Najlepiej wrzucić składniki do wypiekacza do chleba lub do miski miksera z końcówkami do ucierania- ślimaki

Ciasto musi godzine wyrastać w ciepłym miejscu

Farsz:
cukinia w plasterkach, a do tego..np pieczarki, papryka, oliwki, salami, kiełbasa, kurczak, szynka, pomidory

Ciasto rozwałkować na brytfannie, zapiec w 250 st C ok 5 min aby ciasto podrosło i lekko podeschło z wierzchu. Potem smarować sosem np samodzielnie zrobionym przecierem pomidorowym, układać składniki, posypać serem, zapiekać ok 20 min w maksymalnej temp piekarnika.

Roladki z cukinii

15 dag chudego twarogu
10 dag sera pleśniowego twardego np rokpol lub inny z niebieską pleśnią
jogurt naturalny
sól, pieprz, tymianek, rozmaryn
4 małe cukinie

Cukinie należy pokroić  wzdłuż na cieniutkie plasterki - takie prześwitujące. Polecam wypróbować szatkowniczkę lub krajalnicę. Pozostaje składniki zmiksować w blenderze dodając jogurt w zależności od gęstości masa ma być lepka i plastyczna, ale nie lejącą się. Nakładać na brzeg plasterka cukinii łyżeczkę farszu i zwijać ruloniki. Przed podaniem schłodzić.


Cukinię dodawałam też do zupy jarzynowej, do sosu z kurczakiem i papryką


Cukinia w słoiki



Posadziłam w tym roku 4 krzaki cukinii i jak zaczęła rosnąć powstawały następujące przepisy na przetwory:

LECZO
3 duże cukinie
2 kg dojrzałych pomidorów
4 papryki
5 średnich cebul

Wszystko pokroić w 1 cm kostkę, cebulkę drobniej. Cebulę zeszklić, dodać pomidory, rozsmażyć, dodać cukinię i paprykę, doprawić solą, pieprzem cukrem, słodka papryką. Dusić do miękkości i uzyskania odpowiedniej gęstości. Gorące nakładać do słoików, od razu zakręcać i dla pewności, że się zamkną włożyć na 15 min do piekarnika nagrzanego na 100 st C. Wyjmować gorące, stawiać na drewnianej desce do dołu przykrywką. Potem zimą podsmażamy tylko kiełbasę lub inne mięso i dodajemy zawartość słoika - obiad gotowy :)
leczo















DŻEM z CUKINII

5 kg obranej ze skóry i wydrążonej z gniazd nasiennych cukinii
7 galaretek pomarańczowych
1 kg cukru

Cukinie pokroić byle jak, wrzucić do dużego rondla, podlać lekko wodą i smażyć aż się rozleci. Dodać galaretki i cukier. Gorące nakładać do słoików i podobnie pasteryzować w piekarniku.
  Dżem smakuje podobnie jak z jabłek i super pasuje do naleśników.

dżemik cukiniowy





Pomidory

Jest ich wiele odmian dostępnych w różnych kolorach w każdym markecie o każdej porze roku. Zawsze tak samo czerwone i zawsze tak samo bez smaku. Należy wiedzieć, że pomidory dostępne w takich sklepach pochodzą z masowej produkcji, bo tylko tak można nazwać uprawę pomidora bez jakiegokolwiek podłoża, ziemi, gleby czy jakby nie nazwać tego co dla wszystkich odbiorców jest oczywiste. Takie pomidory są uprawiane po prostu bezpośrednio w wodze z ogromną ilością nawozów i innych substancji. Produkcja jest w pełni zautomatyzowana - krzaki  są opryskiwane kilka razy na dobę i oczywiście nie ma przerw w zrywaniu dojrzałych pomidorów. A przecież na każdym opakowaniu pestycydu jest podany okres karencji kiedy to nie można zrywać i jeść opryskanych roślin.
   Coraz więcej osób jest uczulonych na pomidory. Coraz więcej ludzi skarży się na zajady, afty i inne zmiany na śluzówkach jamy ustnej. To wszystko może być efektem jedzenia produkcyjnych pomidorów.
Usunięcie tego warzywa z naszej diety nie jest też dobrym rozwiązaniem. Bo przecież pomidor jest bogaty w potas, likopeny - mają działanie przeciwnowotworowe, wit C i dużo wody. Są też jednym z najmniej kalorycznych warzyw. A więc skąd zdobyć jadalnego zdrowego pomidora?? Najlepiej wyhodować go samemu, tylko wtedy mamy pewność co też w nim na prawdę jest. Uprawa pomidora koktajlowego jest bardzo prosta, urośnie on bez problemu w doniczce, jednak już z tradycyjnym pomidorem jest trochę więcej zabawy. Dla zainteresowanych mogę napisać więcej, ponieważ mam przydomową szklarnię z pomidorami.
Jednak wiadomo nie każdy ma możliwości i czas na takie zabiegi. Trzeba poszukać rolnika, który uprawia pomidory na małą skalę. Na wielu targowiskach można takich spotkać, najlepiej zrobić rozeznanie i pojechać do rolnika na miejsce, obejrzeć jego plantacje i kupić pomidory  prosto z krzaka,a nie te rwane 3 dni temu.

Odradzam też kupowanie przecierów pomidorowych i innych tego typu przetworów w marketach...Przecież oni robią to z tych nafaszerowanych chemią warzyw...Już niedługo zacznę pisać o przetworach, tam będzie można znaleźć przepisy na przecier pomidorowy, ketchup,  pomidorki w zalewie itp

faszerowane pomidory



6 średnich pomidorów dość twardych
cebula
papryka
1 pojedyncza pierś z kurczaka
kulka sera mozzarella
świeża bazylia, oregano
bułka tarta

opcjonalnie:

cukinia, boczek, fasola, kukurydza itp...

Pomidory umyć, ściąć spody, a środek wydrążyć łyżeczką. Denka i miąższ pokroić w kostkę. Cebulkę pokroić, podsmażyć, dodać kawałki mięsa, paprykę, a na koniec pokrojonego pomidora. Gdy wszystko puści sok posolić, doprawić pieprzem, dodać bazylię oregano. Odparować nadmiar wody. Odstawić do przestygnięcia. Ser zetrzeć na tartce i dodać  do zimnego farszu. Nadziewać pomidory, po wierzchu posypać bułką tartą np razową. Zapiec w piekarniku 180 st C ok pół godziny. 

Podobnie można nafaszerować paprykę. 

kotlety rybne


1,5 kg filetów rybnych(najlepsze kotlety wyjdą gdy użyjemy różnych filetów:np,troche mintaja,makreli, dorsza itp).
2 jaja
tarta bułka
duży pęczek natki pietruszki
2 duże cebule
sól,pieprz




Filety rybne mielimy.
Cebule kroimy w kosteczkę i podsmażamy na oleju.
Do odciśniętej i zmielonej ryby dodajemy podsmażoną cebule,jajka,przyprawy,trochę tartej bułki i drobno pokrojoną natkę pietruszki. Natkę można też zmielić razem z rybą i wtedy wyjdą 100% kotlety na zielono -  oczywiście jeśli sami filetujemy rybę :)
Całość odstawić na 10 minut do lodówki.
Formować kotlety i smażyć na suchej patelni na złoty kolor.
Kotlety smaczne są zarówno na ciepło jak i na zimno, a przy tym mało czuć je rybą więc są dobre dla dzieci czy dla tych co ryb nie lubią.

Calzone




Ciasto:

* 450 g mąki pszennej chlebowej
* 1 łyżeczka soli
* 15 g świeżych drożdży
* 2 łyżki oliwy z oliwek
* 250 ml ciepłego mleka


Wszystkie składniki zagnieść i zostawić do wyrośnięcia na 1,5 godz i ciepłym miejscu. Jeśli mamy wypiekacz do chleba należy ustawić na program do wyrabiania ciasta bez pieczenia.


Farsz:


500 g kurczaka
1 cebula
3 ząbki czosnku
3 pomidory bez skóry
1 mała cukinia
papryka czerwona
kukurydza
fasola
i co tam jeszcze jest w lodówce :)


Cebulę pokroić, podsmażyć, dodać kawałki kurczaka, czosnek przecisnąć przez praskę, dodać wszystkie składniki. Odparować nadmiar wody, doprawić solą, pieprzem, bazylią, oregano. Zostawić do przestygnięcia. Można dodać żółty ser.



 Ciasto podzielić na mniejsze kawałki - w zależności jak duże calzone chcemy mieć. Każdy rozwałkować na ok 7-8 mm grubości koła. Na połowę nałożyć farsz, skleić ciasto jak normalny pieróg, posmarować białkiem. Piec w 200 st C ok pół godziny.

Zupa borowikowa krem



50 dag borowików
1 duża cebula (150 g)
2 średnie marchewki (200 g)
pół małego selera (150 g)
1 pietruszka (40 g)
kawałek pora (50 g)
liść laurowy
ok. 1,5 l wody
50 ml słodkiej śmietanki 30%



Borowiki oczyścić, pokroić w plasterki, cebulę w kostkę, podsmażyć razem na małej ilości masła. Z warzyw ugotować wywar, dodać grzyby z cebulą(odłożyć 3 łyżki grzybów), posolić i doprawić pieprzem, gotować ok 20 min. Całość zmiksować, dodać zostawione wcześniej borowiki. Do lekko przestygniętej zupy dodać śmietanę.Niestety tylko z 30% śmietana zupa jest naprawdę kremowa.


pasztet z wątróbki


500 g wątróbki drobiowej
żubrówka lub koniak, brandy, śliwowica...ok 50 ml
2 jajka
świeża bazylia, majeranek lub inne zioła
sucha grahamka lub chleb razowy
sól, pieprz
1 duża marchewka ugotowana
1 duża cebula podsmażona na 60 g masła (1/3 kostki)



Wątróbkę wypłukać obrać z błon, zalać alkoholem i wstawić do lodówki na min 4 godz. Potem wrzucić pozostałe składniki beż pieczywa. Zmiksować. Zioła mogą być inne, można dodać też borówkę lub żurawinę. Bułkę lub chleb zetrzeć na tartce i dodać do masy aby była gęstości śmietany. Wlać do formy wyłożonej papierem do pieczenia i piec godzinę w 150 st C. Kroić dopiero po wystygnięciu. Pokroić na plastry i zamrozić.

Mimo małej ilości tłuszczu pasztet się nie kruszy, więc myslę, że można jeszcze ograniczyć masło. Ja robiłam tylko z wątróbki kurzej, ale mam zamiar następnym razem dodać wątórbkę gęsią - jest twardsza, więc masa będzie gęstsza i będzie potrzeba mniej bułki.

Indyk w sosie pomarańczowym

0,5 kg indyka bez kości
1 duża cebula
2 pomarańcze
1,5 cm imbiru
pół laski cynamonu



Cebule podsmażyć w rondlu, dodać kawałki indyka, zalać woda lub bulionem do 2/3 wysokości mięsa w garnku. Z 1 pomarańczy wycisnąć sok i dodać do garnka, a drugie pomarańcze pokroić na kawałki i też dodać do garnka . Doprawić imbirem ( suszony lub świeży – obrać i zetrzeć na tartce, ilość zależy od upodobań jednak nie za dużo bo będzie za pikantne), chili, solą pieprzem, słodką wędzoną papryka proszkowaną (można też dodać świeża paprykę czerwoną ) i pół laski cynamonu. Skórkę z jednego pomarańczy dokładnie umyć, pokroić w drobna kostkę i podsmażyć na suchej patelni, dodać do sosu. Gotować ok. 15-20 min - zależy od wielkości kawałków indyka, ale nie za długo żeby mięso nie zrobiło się suche. Zagęścić mąką ziemniaczaną jeśli jest potrzeba. Podawać z ryżem, koniecznie takim sypkim i gotowanym na wodzie z mlekiem. W sam na zimowy obiad, ma piękny letni kolor.

Kurczak w jogurcie z kiwi

0,5 kg piersi z kurczaka
1 duża cebula
2 twarde kiwi
 2 szt papryki czerwonej
400 g jogurtu naturalnego
100 g sera typu feta






Cebulę pokroić i zeszklić na suchej patelni, dodać kawałki piersi kurczaka, podsmażyć, dodać pokrojona czerwona paprykę –Zalać niewielka ilością wody i dodać duże opakowanie naturalnego jogurtu. Doprawić sola(mało soli, bo sos będzie posypany fetą), pieprzem, curry, kolendrą, bazylią i czym tam kto lubi. Raczej nie ma potrzeby zagęszczania, ale gdyby jogurt był rzadki to zagęścić np. startym ziemniakiem albo zielonym bananem . Gdy już sos będzie gotowy wyłączyć go i przykryć. Kiwi obrać ze skóry i pokroić w połplastry. Dodać do sosu, zamieszać aby kiwi złapało temperaturę. Nie można kiwi zagotować bo straci kolor i smak. Podawać z makaronem i posypywać serem typu feta lub bałkańskim lub innym słonym serem.

Kokosowy kurczak tajski

kolor sosu przez żółtą pastę curry

2 łyżki zielonej pasty curry
puszka mleczka kokosowego (400 ml)
80 dag kurczaka,
 1 łyżka sosu sojowego
2 czerwone papryki,
Pedy bambusa mrożone lub w słoiku – można znaleźć na stoisku z orientalnymi dodatkami, ewentualnie miks chiński mrożony- tylko wtedy danie będzie bardziej przypominać chińskie niż tajskie

Chili, sól, świeża bazylia


W woku lub głębokiej patelni podsmażyć pastę curry, dodać kurczaka, mleczko kokosowe, mrożonego bambusa (jeśli mamy marynowanego to dodać go później z przyprawami) dusić kilka min. Dodać paprykę, sos sojowy, chili, bazylię, sól. Podawać z ryżem, można też posypać wiórkami kokosowymi.

Mousse au chocolat



Składniki:

20 dag czekolady (mlecznej i/lub gorzkiej),2 łyżki mleka, 6 białek z jaj, ½ litra śmietany kremówki, 2 łyżki cukru pudru, szczypta soli.

Jak przyrządzić?

Czekoladę łamiemy na kawałki, wrzucamy do szklanej miski, dodajemy 2 łyżki mleka i wstawiamy do mikrofalówki na średnią moc na 2-3 min, w połowie czasu zamieszać. Białka ubijamy na sztywną pianę z odrobiną soli. Kremówkę ubijamy z cukrem pudrem kilka minut, aż do uzyskania bitej śmietany. Jeszcze lekko ciepłą czekoladę mieszamy delikatnie z bitą śmietaną i pianą z białek.
Deser przekładamy do salaterki i odstawiamy do lodówki na kilka godzin, żeby stężał.Można też dodać fermentowanych wiśni, świeżych malin, truskawek itp...

Zielone ciasto Świerszcz




Duża paczka kakaowych markizów 30 dag– ważne żeby ciasteczka były ciemne.
50 g masła
50 g czekolady
150 g pianek jojo- najlepiej białe
125 g mleka
90 ml barowego soku barmańskiego
60 ml likieru kakaowego lub baileys
400g jogurtu naturalnego


Ciasteczka, czekoladę i masło potraktować malakserem, tak aby wszystko się polączyło w jednolita papkę, tym co powstanie wyłożyć spód i boki tortownicy. Schłodzić. Pianki wrzucić do garnka i zalać mlekiem i rozpuścić na ogniu. Nie doprowadzać do wrzenia. Jak pianki się rozpuszczą dodajemy likiery, jak będzie już letnie dodajemy jogurt. Jeśli masa będzie za blada można dodać więcej zielonego likieru albo barwnik zielony. Masę wyłożyć na schłodzony spód - -wstawić do lodówki. Całość zajmuje 10 min

Kremowy placek bananowy

1 porcja słodkiego sosu Carlos
1 porcja włoskiej bitej śmietany
3 duże banany
sok z 1 dużej cytryny



Składniki na ciasto:
2 szklanki mąki pszennej + trochę mąki do posypania stolnicy
3/4 szklanki roślinnego tłuszczu piekarskiego lub margaryny do pieczenia
1 łyżka cukru pudru
1 łyżeczka soli morskiej
7 łyżek lodowatej wody (jeśli jest lato, należy użyć 6 łyżek lub dopasować ilość wody w zależności od wilgotności mąki)


Składniki na słodki sos Carlos:
2 i 1/2 szklanki pełnego mleka
1 łyżka cukru z wanilią
5 dużych żółtek w misce
1 szklanka cukru
2/3 szklanki przesianej mąki tortowej


Składniki na włoską bitą śmietanę:
3 szklanki śmietany kremówki
1/2 szklanki cukru pudru


Sposób przygotowania ciasta:
Umieścić w misce mąkę, tłuszcz, cukier i sól i przy pomocy robota kuchennego i końcówek do wyrabiania ciasta wyrobić ciasto do połączenia się wszystkich składników (ok. 30 sekund). Dodać 6 łyżek mąki i włącz mikser na kolejne 30 sekund.
Zawinąć ciasto w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 30-60 minut.
Wyłożyć ciasto na obsypaną mąką stolnicę i rozwałkuj je w okrąg o średnicy ok. 35 cm i grubości 6 mm. Nawinąć ciasto na wałek i przełożyć do formy. Przygnieść palcami ciasto do dna formy. Usunąć nadmiar ciasta wystający poza formę. Nadmiar ciasta możesz zawinąć w folię spożywczą i przechowywać zamrożoną przez 2 miesiące.


Sposób przygotowania słodkiego sosu Carlos:
Do głębokiego garnka wlać mleko i dodać wanilię i doprowadzić do wrzenia, ściągnąć z ognia. Ubić jajka z cukrem. Dodawać powoli mąkę do jajek podczas ubijania aż składniki się połączą. Wlewać 1/4 gorącego mleka do jajek ciągle ubijając aż składniki się połączą. Potem dolewać resztę mleka ubijając.
Przelać całą mieszankę do rondelka z mleka i gotować na wolnym ogniu cały czas dokładnie mieszając. Masa szybko zgęstnieje w ciągu minuty, po tym nadal ubijać masę jeszcze przez 30 sekund. Dodać masło, zmniejszyć ogień i mieszać aż zgęstnieje (ok. minuty lub dwóch). Ściągnąć z ognia. Schłodzić krem w lodówce przed użyciem.




Przekładanie ciasta:
Umieścić masę w misce, dodać do niej połowę bitej śmietany i delikatnie wymieszać drewnianą łyżką robiąc francuski krem.
Obrać 2 banany ze skórki, przekroić banana wzdłuż na krzyż i pokroić go w plasterki. Wrzucić kawałki banana do kremu.
Przełożyć masę bananową do formy i rozsmarować na całej powierzchni ciasta.
Przełożyć pozostałą połowę bitej śmietany do rękawa cukierniczego z założoną końcówką w kształcie gwiazdki i ozdobić całe ciasto.
Obrać pozostałego banana i pokroić na krzyż a następnie pod kątem na 8 kawałków. Umieścić kawałki banana w misce, wycisnąć na nie sok z cytryny i lekko wymieszać aby zapobiec ciemnieniu banana. Ułożyć kawałki banana w równych odstępach na obwodzie ciasta.

Makaron z boczkiem w sosie piwno- serowym


dowolny makaron - paczka
40 dag boczku wędzonego surowego
butelka ciemnego dobrego piwa
ser żółty najlepiej cheddar lub inny o ostrym smaku ok 10 dag
łyżka mąki
pół szkl mleka
gałka muszkatołowa, pieprz, sól
1 cebula
warzywa jakie mamy : np cieciorka w puszce, fasolka szparagowa, brokół, pieczarki, cukinia....




Makaron ugotowac na pół twardo- polowe czasu podanego na opakowaniu. mleko wlac do rondla, dodac mąke zrobić zasmażkę. Intensywnie mieszać zeby nie było grudek. Dolac piwo ok ćwierć butelki.Dodac ser starty. Wymieszać, doprawić. Jeśli piwo będzie zbyt mocno przebijać dodać jogurtu. Boczek pokroić, podsmażyć, wrzucić cebulkę, zeszklić, dodać wszystko do sosu. Warzywa jakie mamy pokroić i tez do sosu, można ich nie gotowac wcześniej, tylko wtedy trzeba je wrzucic wcześniej do sosu. Sos musi być dośc rzadki, bo makaron jeszcze wchlonie część wody. Makaron wrzucić do naczynia żaroodpornego, polać sosem, zapiec w piekarniku pół godziny. Na talerzu posypac skórka z cytryny i świeżym szczypiorkiem . Trzeba uważać z sola bo boczek zwykle bywa słony.

pascha miętowa


1 kostkę miekkiego masła miksować na puszysta masę z ok 3/4 szkl cukru. Następnie dodawać po trochu 4 kostki twarogu mleczarnia "Piaski" (ten ser jest najlepszy do wszelkich serników - nie trzeba go mielić) Dodać 3-4 żółtka. dodać cukru jeśli jest potrzeba, następnie dodać sok z połówki cytryny i teraz mięta - w oryginalnym przepisie był aromat miętowy ( przepis mocno przerobiłam, a takiego aromatu nigdzie nie znalazłam) ja dodałam miętowy sok barmański, ale likier mietowy tez może być - ile tego cuda to juz kwestia gustu, mi poszło w sumie ok pół szkl łącznie z tym co do dekoracji. Ważne aby nie za dużo bo ciasto będzie mieć smak syropu na kaszel. W oddzielnym naczyniu ubić 250 ml śmietany 30%, dodać do masy serowej delikatnie mieszając. Tu może znowu pojawić się potrzeba dodania mięty. Na koniec żelatyna - ile? nie mam pojęcia te wieprzowe żelatyny są różne - ok 2 łyżek. Potem już tylko bierzemy miskę wykładamy folia spożywczą, wlewamy masę, brzegi folii zawijamy na wierzch, dociskamy talerzykiem. Po 12 godz ciasto można wyjąć z formy i udekorować. Ja użyłam do tego migdałów i skórki z cytryny oraz soku miętowego zmieszanego z żelatyną. Oczywiście wersja z agarem będzie o wiele zdrowsza.