poniedziałek, 10 września 2012

Pomidory

Jest ich wiele odmian dostępnych w różnych kolorach w każdym markecie o każdej porze roku. Zawsze tak samo czerwone i zawsze tak samo bez smaku. Należy wiedzieć, że pomidory dostępne w takich sklepach pochodzą z masowej produkcji, bo tylko tak można nazwać uprawę pomidora bez jakiegokolwiek podłoża, ziemi, gleby czy jakby nie nazwać tego co dla wszystkich odbiorców jest oczywiste. Takie pomidory są uprawiane po prostu bezpośrednio w wodze z ogromną ilością nawozów i innych substancji. Produkcja jest w pełni zautomatyzowana - krzaki  są opryskiwane kilka razy na dobę i oczywiście nie ma przerw w zrywaniu dojrzałych pomidorów. A przecież na każdym opakowaniu pestycydu jest podany okres karencji kiedy to nie można zrywać i jeść opryskanych roślin.
   Coraz więcej osób jest uczulonych na pomidory. Coraz więcej ludzi skarży się na zajady, afty i inne zmiany na śluzówkach jamy ustnej. To wszystko może być efektem jedzenia produkcyjnych pomidorów.
Usunięcie tego warzywa z naszej diety nie jest też dobrym rozwiązaniem. Bo przecież pomidor jest bogaty w potas, likopeny - mają działanie przeciwnowotworowe, wit C i dużo wody. Są też jednym z najmniej kalorycznych warzyw. A więc skąd zdobyć jadalnego zdrowego pomidora?? Najlepiej wyhodować go samemu, tylko wtedy mamy pewność co też w nim na prawdę jest. Uprawa pomidora koktajlowego jest bardzo prosta, urośnie on bez problemu w doniczce, jednak już z tradycyjnym pomidorem jest trochę więcej zabawy. Dla zainteresowanych mogę napisać więcej, ponieważ mam przydomową szklarnię z pomidorami.
Jednak wiadomo nie każdy ma możliwości i czas na takie zabiegi. Trzeba poszukać rolnika, który uprawia pomidory na małą skalę. Na wielu targowiskach można takich spotkać, najlepiej zrobić rozeznanie i pojechać do rolnika na miejsce, obejrzeć jego plantacje i kupić pomidory  prosto z krzaka,a nie te rwane 3 dni temu.

Odradzam też kupowanie przecierów pomidorowych i innych tego typu przetworów w marketach...Przecież oni robią to z tych nafaszerowanych chemią warzyw...Już niedługo zacznę pisać o przetworach, tam będzie można znaleźć przepisy na przecier pomidorowy, ketchup,  pomidorki w zalewie itp

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz